Přestože freestyle lyžování u nás stále nepatří mezi široce rozšířené sporty, každoročně si získává stále větší množství příznivců. Pozornost k freestylovému lyžování přitahuje už samotný fakt, že se jedná o olympijský sport, který je navíc velice divácky zajímavý. Pokud hodláte vyzkoušet freestyle na vlastní kůži, jste na správném místě – v dnešním článku vám prozradíme, jaké disciplíny vlastně freestyle zahrnuje, jaké vybavení by žádnému freestylerovi nemělo chybět, a především kam za freestylem vyrazit v Rakousku a Itálii.
Co je to freestyle lyžování
Freestyle lyžování, u nás známější spíše pod názvem akrobatické lyžování, má u nás nečekaně dlouhou tradici – jeho počátky se v Československu datují do roku 1984. Od té doby se toho však mnoho změnilo; v prvé řadě je třeba říct, že se nejedná o jedinou disciplínu, jako spíše zastřešující pojem, pod kterými se skrývá celá řada skutečně rozmanitých disciplín: akrobatické skoky, jízda v boulích, skikross, slopestyle, U-rampa a big air. Dříve bychom mezi nimi našli také tzv. balet na lyžích (acroski), ale ten během let postupně vymizel a již není možné v této kategorii soutěžit.
Jízda v boulích
Jízda v boulích, známá tak pod anglickým názvem Mogul, se skládá ze dvou úseků – přibližně 200 metrů dlouhé trati s boulemi a dvou různých skoků. Zatímco za kvalitu sjezdu získá freestyler 60 % hodnocení, zbylých 40 % hodnocení je stejným dílem rozděleno mezi kvalitu dvou skoků a celkový čas jízdy. Česká republika má v jízdě v boulích několik úspěšných reprezentantů, například Nikolu Sudovou a Daniela Honziga.
Skikross
Skikross, někdy psáno jako skikros, je poměrně mladá freestylová disciplína, která spočívá v soutěži mezi čtyřmi až šest i závodníky. Ti mají za úkol co nejrychleji sjet trať plnou překážek, zatáček a skoků. Úspěšným a světoznámým českých závodníkem je například Tomáš Kraus, který se stal mimo jiné vítězem prvního světového poháru v této disciplíně v roce 2002.
Slopestyle
Další tři disciplíny, tedy slopestyle, big air a U-rampa, se řadí mezi tzv. new style freeskiing disciplíny. Všechny tři disciplíny spojuje společný původ – vznikly jako kombinace jízdy v boulích a snowboardingu. Samotný slopestyle se sjíždí ve snowparku po trati plné umělých překážek a skoky. Hodnocena je především obtížnost předvedených triků a skoků, kterých by měl závodník předvést co nejvíce.
Big air
Velice podobnou disciplínou je tzv. big air. Hlavní rozdíl spočívá v důrazu na co nejvyšší obtížnost triků provedených během jediného skoku. Triky jsou přitom pevně dané a každý z nich má předem určené bodové ohodnocení.
U-rampa
U-rampa, někdy označovaná jako Halfpipe, opět zahrnuje obtížné triky, tentokrát však při sjíždění hlubokého koryta s přibližně pět metrů vysokými stěnami. I tentokrát platí, že čím větší obtížnost triku, tím větší bodové ohodnocení závodník získá.
Akrobatické skoky
Akrobatické skoky neboli Aerials jsou disciplínou, při které závodníci předvádí náročné triky a salta na speciálních skokanských můstcích. Při hodnocení přitom hraje roli nejen obtížnost jednotlivých triků, ale také celková technika, výška a délka skoků či dopad.
Vybavení pro freestyle
Pokud se freestylu věnujete na závodní úrovni, vhodné vybavení je asi bez debat. Avšak i v případě, že chcete zkusit freestyle zatím jen jako koníček v rámci snowparků v lyžařských střediscích, je vhodné obout vhodné lyžařské boty a lyže.
Freestyle lyže s vázáním i bez jsou oproti běžným lyžím odolnější, díky čemuž bez problémů vydrží nárazy po dopadu. Zároveň umožňují obratnou jízdu, ovšem za předpokladu, že sáhneme po vhodné délce – ideálně by měly končit někde mezi očima a nosem. Zatímco spíše kratší lyže jsou lépe ovladatelné, na delších lyžích vám půjde snáze balancování na překážkách snowparku.
Pozornost věnujte také lyžařské přilbě, která je při provádění nejrůznějších triků a skoků z bezpečnostního hlediska naprosto nezbytná. Aby vás skutečně ochránila při nebezpečném pádu, měla by být dostatečně odolná, ideálně s certifikáty, které odolnost potvrzují. Na škodu nejsou ani speciální chrániče zad, které pomáhají předcházet závažným zranění páteře při pádu.
Typy lyžařských soutěží ve freestylu
Jak již bylo řečeno v úvodu, freestyle lyžování je olympijský sport – od roku 2014 mohou na zimní olympiádě soutěžit závodníci ve všech výše jmenovaných freestyle disciplínách. Neméně významnými mezinárodními soutěžemi je také Mistrovství světa a Světový pohár pořádané Mezinárodní lyžařskou federací.
Cestovní pojištění
1 osoba / týden od 495 Kč
| 1 osoba / týden od 416 Kč
| 1 osoba / týden od 488 Kč
|
Kam na freestyle v Rakousku
Ať už vás freestyle teprve láká, či už patříte ke zkušeným freestylerům, české hory vám možná brzy přestanou stačit. Nezbývá tak než za prvotřídními snowparky vyrazit do sousedního Rakouska. Kousek za hranicemi můžete navštívit například lyžařský areál Kreischberg, kde na vás kromě kvalitních sjezdovek a lanovek čeká také moderní snowpark pro začátečníky a mírně pokročilé. Neméně oblíbené jsou také snowparky Saalbach-Hinteglemm, Hochkoeing či Schmittenhoehe.
Kam na freestyle v Itálii
Pokud hledáte opravdu zajímavé snowparky, kde se nebudou nudit ani mírně pokročilí, doporučujeme zamířit za lyžováním do Itálie. Oblíbenou destinací je díky kvalitnímu snowparku například lyžařské středisko Passo Tonale. Pomyslnému žebříčku však bezpochyby vévodí snowpark Mottolino v Livignu, kde na vás čeká na šedesát skoků a atrakcí, které každoročně přilákají freestylery a freeridery z celého světa.