cyklotrasy v Itálii

Itálie na kole: Nejlepší trasy pro cyklisty

Itálie je rájem především pro milovníky zimních sportů a turistiky. Pokud však na jih vyrazíte v letních či jarních měsících, ideální náplní aktivní dovolené se může stát cyklistika. Ať už nedáte dopustit na horské kolo či silničku, italské cyklostezky vás provedou krásnou přírodou, malebnými městečky i opravdu náročnými úseky, kdy nebudete mít na kochání se výhledy ani pomyšlení. Nalákali jsme vás a už přemýšlíte, že vyrazíte zdolat italské Alpy na kole? V tom případě se pojďme společně podívat na ty nejlepší cyklostezky v Itálii!

Cyklostezka Passo dello Stelvio

Mezi dnešními tipy na cyklistické výlety v Itálii nesmí chybět trasa Passo dello Stelvio. Ta vede stejnojmenným průsmykem a vzhledem ke čtrnáctiprocentnímu stoupání, při kterém překonáte více než 1 800 výškových metrů, se jedná o jeden z nejnáročnějších výšlapů v Evropě. S ohledem na vysokou nadmořskou výšku cyklostezky asi nikoho nepřekvapí, že na tuto trasu se můžete vydat pouze v letních měsících – v zimě, ale také koncem podzimu a začátkem jara je cesta zkrátka a dobře pokrytá sněhovými závějemi, a tedy na kole neprůjezdná.

Pokud usoudíte, že Passo dello Stelvio rozhodně není nad vaše síly, a odhodláte se ji zdolat, vaše cesta za překonáním celkem čtyřiceti osmi začátek začne na jižní straně Pratu. Předem se však psychicky připravte na to, že „pouze“ čtyřiadvacet kilometrů dlouhá trasa není nic pro sváteční cyklisty. Vaše fyzička sice dostane pořádně zabrat, odměnou vám však bude nejen dobrý pocit, ale také dechberoucí výhledy.

Cyklostezka Sella Ronda

Mezi náročnější cyklotrasy v Itálii patří také cyklostezka Sella Ronda – zatímco v zimě je okruh v obležení lyžařů a snowboardistů, v létě patří nadšeným cyklistům. Podobně jako v případně trasy Passo dello Stelvio čeká na odvážlivce opravdu obtížné stoupání – přestože v průměru se pohybuje mezi osmi a deseti procenty, v některých oblastech budete muset překonat stoupání až třináct procent.

Trasa, která začíná i končí ve stejném bodě, tedy v obci Corvara, nabízí hned dvě varianty cesty. Pokud vyrážíte na silničním kole, prakticky jedinou volbou pro vás bude silnice procházející čtyřmi horskými průsmyky. Tato trasa měří něco málo přes padesát kilometrů a při jejím zdolávání překonáte přibližně 1960 výškových metrů. Naopak majitelé horských kol mohou vyrazit trasou vedoucích nejen po lesních cestách a turistických trasách, ale třeba také po sjezdovkách. Ač je tato varianta o pár kilometrů delší a nastoupáte na 3400 výškových metrů, některé části si lze usnadnit svezením v jedné z lanovek.

Cyklostezka Giro delle Dolomiti

Pokud patříte mezi fanoušky závodní cyklisticky, o závodě Giro delle Dolomity jste pravděpodobně slyšeli. Každoročně se tohoto etapového závodu zúčastní na 500 cyklistů, kteří společně zdolávají celkem pět etap. Vzhledem k celkové délce trvá celý závod zhruba týden; pokud vás láká účast a zároveň máte volno koncem července, účastnit se můžete i vy. Závod je totiž otevřený pro každého, kdo se včas zaregistruje.

A na co se psychicky připravit? První část letošního závodu, Val Di Fiemme, měří celkem 87 metrů a překonáte při ní 1980 výškových metrů. Druhá etapa obkrouží dnes již zmiňovanou Sella Rondu a následuje etapa třetí, Passo Stelvio. Čtvrtá etapa, Passo Fedaia, je se svými 142 kilometry nejdelší etapou, a vzhledem k převýšení 2 898 metrů také jednou z nejobtížnější. Etapy uzavírá trasa San Genesio – Meltina, na které zbývá překonat posledních 51 kilometrů.

Kolo Dolomoity

Cyklostezka Strada della Forra

Nejsou závody nic pro vás, ale rádi obdivujete krásy přírody? Tak proč neobjevit známá italská jezera na kole? Za zmínku stojí především cesta Strada della Forra táhnoucí se podél známého italského jezera Garda. Během výletu vás čekají nejen krásné výhledy na samotné jezero, ale také nezapomenutelné průjezdy úzkými skalními tunely, které Winston Churchill trefně označil osmým divem světa.

Cyklostezka Val Gardena

Po zdolání okruhu Sella Ronda si můžete cyklodovolenou zpestřit také výletem do údolí Val Gardena, které nabídne cyklotrasy různé obtížnosti. Pokud budete po celodenní jízdě na kole unavení, v oblasti si navíc lze zapůjčit elektrokolo, a spíše než maximální sportovní výkon si užívat pohled na impozantní masivy Dolomit. Je už jen na vás, či se na kole vyšplháte na okolní hřebeny, či si raději dopřejete poklidnou jízdu v údolí.

Cyklostezka Monte Zoncolan

Cyklistické trasy v Itálii, respektive Italských Alpách, jsou proslulé náročným stoupáním, a jinak tomu nebude ani v případě našeho dnešního posledního tipu na téma „Itálie na kole: co navštívit“. Pokud pravidelně sledujete světoznámý cyklistický závod Giro d’Italie, možná o Monte Zoncolan neslyšíte poprvé. Tato trasa bývá označována za jedno z nejtěžších stoupání v Evropě, a není se čemu divit – zatímco v průměru má stoupání na vrchol zhruba 11 %, vaše odhodlání prověří především závěr trasy. V jedné části závěrečného úseku čeká na statečné cyklisty až 22% stoupání!

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru