Letní sporty cyklistika alpy

Letní sporty, které musíte v Alpách vyzkoušet

Když se řekne Alpy, nejspíš si vybavíte lyžování či snowboarding. Nejvyšší evropské pohoří však nabízí celou řadu sportovních příležitostí i v letních měsících. Ať už jste letošní zimní dovolenou v Alpách propásli, či není sníh a zima nic pro vás, pojďte se spolu s námi podívat na tradiční i méně známé letní sporty, díky kterým se na aktivní dovolené v Alpách nudit rozhodně nebudete!

Horolezectví

Náš první tip asi nebude žádným překvapením – rozeklané vrcholky Alp k myšlenkám na horolezectví přímo lákají. Nemáte s lezením po skalách žádnou předchozí zkušenost, či jste dokonce zatím nezdolali ani cvičnou stěnu? Nezoufejte, i pro vás se příležitost k lezení najde. Zatímco pro rodiny s menšími dětmi budou ideální náplní teplého letního odpoledne lanové parky, odvážnější si mohou vyzkoušet výstupy na hory v rámci via ferrata neboli zabezpečené horské cesty. Jedná se o vertikální zdolávání skal po zajištěné cestě, díky které si užijete krásné horské výhledy i pořádný adrenalin s minimálním rizikem. Přestože i via ferraty vyžadují velkou míru zručnosti a fyzičky, zvládne je každý trochu zkušenější sportovec či turista.

Než však vyrazíte za dobrodružstvím na skalách, nezapomeňte na potřebné vybavení – rozhodně doma nenechejte jistící set a lezecký úvazek. Chybět by neměla ani horolezecká přilba (na cyklistickou si rovnou nechte zajít chuť – vzhledem k odvětrávacím otvorům by vás neochránila před padajícími kameny) a speciální ferratové rukavice, které ochrání vaše ruce před odřeninami z kovových lan ferraty. A samozřejmě si před odjezdem procvičte vázání základních lezeckých uzlů!

Letní sporty horolezectví alpy

Cyklistika

Cyklistika bezpochyby patří mezi nejoblíbenější letní sporty, a jinak tomu nebude ani při letní dovolené v Alpách. Nádherné výhledy a malebné trasy mezi tyčícími se horami si zkrátka získají každého nadšeného cyklistu. Než však vyrazíte na cestu, nezapomeňte zvážit limity a hranice nejen svých schopností, ale také vašeho vybavení, potažmo kola. Pokud vlastníte lehkou silničku, nejspíš nebude nejlepší nápad vydávat se do drsného vysokohorského terénu. Alpy naštěstí nabízí trasy pro všechny typy kol i různé pokročilé cyklisty – v případě, že v nohou nemáte stovky kilometrů a bojíte se, že náročnější cyklovýlet bude nad vaše síly, zapůjčit si můžete elektrokolo neboli e-bike, které vám cestu výrazně ulehčí.

Výborně značené cyklotrasy samozřejmě nelákají pouze k jízdě na kole. Na upravených trasách můžete vsadit například na skateboarding či inline bruslení. A co třeba letní jízda na koni? Zkrátka a dobře, jízdu mezi alpskými velikány si užijete, ať už zvolíte jakýkoliv „dopravní prostředek“!

Pěší turistika

Zlatým grálem Alp je samozřejmě také turistika. Krásné výhledy vás budou čekat prakticky na každém kroku, ať už vyrazíte zdolávat vysoké vrcholky, či raději zvolíte mírnější výšlap po hřebeni. Pěší turistika v Alpách zkrátka nabízí nekonečné možnosti, díky kterým si na své přijde zkušený i sváteční turista.

Alpskou specialitou, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít, je také vodopádová turistika. Nádhernými vodopády se může pochlubit zejména Tyrolsko, kde můžete vyrazit na tzv. Vodopádovou cestu. A pokud chůzi vyměníte za jogging, v některých vodopádech se můžete rovnou osvěžit.

Paragliding

Nudné dovolenkové sporty, jako je letní golf či letní tenis, nesplňují vaši představu o aktivní dovolené? Tak proč letos v létě nevyzkoušet létání? Nebojte, nemusíte si zřizovat pilotní průkaz, ani skákat z padáku. Zajímavým sportem, který získává na stále větší popularitě, je paragliding. Tento adrenalinový sport navíc patří k nejlevnějším způsobům, jak se na Alpy podívat hezky svrchu.

Výhodou paraglidingu je fakt, že ho můžete bez obav vyzkoušet i jako naprostí začátečníci – vaše první lety totiž proběhnou v tandemu spolu se zkušeným instruktorem, díky čemuž si budete moci bez obav užít dechberoucí výhledy na mohutné skalní masivy, horské říčky a malebné alpské vesničky. Jako z pohádky!

Letní sporty paragliding alpy

Rafting

Jsou vaším šálkem kávy spíše vodní sporty? Kromě plavání v alpských jezerech stojí za zkoušku také rafting, ke kterému rychle plynoucí horské řeky přímo vybízejí. S ohledem na vaše předchozí zkušenosti můžete vyrazit na klidnější, či naopak divočejší řeku – v obou případech je nezapomenutelný zážitek zaručen. Zatímco začátečníci si užijí zejména klidně plynoucí řeku Inn, milovníci adrenalinu si přijdou na své na divokých vodách řeky Ötzaler nebo Zillertaler Ache.

Pokud nepatříte mezi právě otrkané vodáky, využít můžete služeb jedné z mnoha raftařských organizací, které vám nejen vypůjčí potřebné vybavení, ale na vodu s vámi vyšlou zkušeného instruktora či průvodce.

Kanoistika

Neméně zábavnou alternativou raftingu je také kanoistika. Na rozdíl od raftingu se můžete těšit na skutečně rozmanitou výpravu, která kromě cestování po vodě zahrnuje také pěší chůzi, lezení po skalách či dokonce plavání. Mezi oblíbené destinace pro kanoistiku patří zejména italská oblast jezer v Lombardii (jezero Garda a Maggiore), které si vás získají průzračnou vodou a nádhernými scenériemi.

I v případě kanoistiky platí, že začátečníci a mírně pokročilí by neměli vyrážet na vlastní pěst. Vsaďte spíše na místní průvodce a instruktory, díky kterým bude zážitek z vody nejen nezapomenutelný, ale také s minimálním rizikem. Tak vodě zdar!

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení post

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.