Lyžařské středisko Sella Ronda

Lyžařské středisko Sella Ronda (Itálie)

Máte-li letos v zimě v plánu lyžování v Itálii, možná jsou vaším cílem oblíbené Dolomity. Pokud toužíte po opravdu unikátním lyžařském zážitku a krásných výhledech, ideální volbou bude lyžařské středisko Sella Ronda. Jeho unikátnost spočívá v propojení celkem čtyř blízkých lyžařských oblastí, Alta Badie, Val Gardeny, Arabby a Val di Fassa E Carezza. Výsledkem je 500 kilometrů sjezdovek a okružní trasa dlouhá celých 42 kilometrů.

Výhody a nevýhody lyžařského střediska

Asi největší výhodou lyžařského střediska Sella Ronda je velké množství sjezdovek a unikátní okruh spojující čtyři největší střediska v oblasti kolem náhorní plošiny Gruppo del Sella. Okruh lze projet v obou směrech. Nechybí moderní vybavení v podobě sedačkových a kabinkových lyžařských lanovek či zubačky. Na každém kroku vás budou při lyžování doprovázet dechberoucí výhledy, které se díky obrovskému množství tratí neustále mění.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jedno z nejznámějších lyžařských středisek na světě, je však třeba počítat s opravdu vysokou návštěvností a odpovídajícími cenami. Zároveň je třeba dodat, že navzdory krásným výhledům se nejedná o lyžařsky nejzajímavější oblast – pokud se vydáte na zelený či oranžový okruh spojující všechna lyžařská střediska, počítejte s delšími přejezdy.

 Velké množství sjezdovek
Moderní a rychlé lanovky
Okruh je v provozu celou sezónu
Krásné výhledy
Vysoká návštěvnost
Vysoké ceny skipasů, ubytování i dalších služeb
Lyžařsky spíše průměrná oblast

Sella Ronda webkamery

Na webkameru se můžete podívat zde.

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Cestovní asistence

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Sella Ronda lyžování a snowboard

Lyžařské středisko Sella Ronda je vzhledem k obrovskému množství sjezdovek ideální pro carvingové lyžování i snowboarding, ačkoliv je na místě dodat, že snowboardistům nemusí vyhovovat dlouhé přejezdové úseky zeleného okruhu. Využít však mohou velké množství snowboard parků, které se nacházejí například ve ski areálu Arabba.

Sella Ronda Dolomity

Terén

Přestože je v oblasti poměrně velké množství modrých a červených sjezdovek, terén v Sella Ronda není úplně ideální pro začínající lyžaře či snowboardisty, kteří pravděpodobně nedokáží naplno využít jeho potenciálu. Pokud patříte mezi zkušené lyžaře a hledáte náročnější terén, vyrazte po delším (oranžovém) okruhu, který vás zavede převážně na červené sjezdovky střední obtížnosti. Lehčí variantou je zelená trasa (v opačném směru), která se primárně skládá z modrých sjezdovek.

V oblasti Sella Ronda můžete vyrazit také na běžky. Oblíbené jsou zejména běžecké tratě v oblasti Val Gardena, které nabídnou 133 kilometrů upravených tratí různé obtížnosti, a především krásná panoramata.

Sella Ronda ski mapa

Sella Ronda ski mapa

Sjezdovky

Na celém okruhu Sella Ronda na vás čeká celkem 389 kilometrů sjezdovek, z nichž je 354 kilometrů v případě potřeby uměle zasněžováno. Drtivá většina – více než polovina – sjezdovek je střední (červené) obtížnosti a přibližně třetina modré obtížnosti. Příliš si bohužel neužijete černých sjezdovek, kterých je v oblasti naprosté minimum. Vyrazit za nimi musíte například do střediska Arabba (Porta Vescovo).

Lanovky a vleky

Vzhledem k rozsahu zimního areálu Sella Ronda nechybí obrovské množství lanovek. Kromě kabinek, visutých kabinek, krytých i nekrytých sedaček a můžete využít také lyžařské vleky. K dispozici je rovněž lanovka zubačka. Za hodinu lanovky a vleky přepraví neuvěřitelných 285 800 osob. Vzhledem k modernímu vybavení a velkému množství expresních sedaček se však velkého množství návštěvníků bát nemusíte. 

Pokud vyrazíte na jeden z okruhů, nezapomeňte si hlídat provozní dobu lanovek a vleků, která v hlavní sezóně končí v 16:30 a zkraje sezóny (listopad, březen) v 17:00.

Skipasy

Potřebovat budete Multi-Resort Skipass, konkrétně Dolomity Super Skipass, který umožňuje přejezd mezi jednotlivými lyžařskými středisky. Cena se odvíjí nejen podle sezóny, ale také počtu dní – nejvýhodněji vychází šestidenní skipas. Se slevou si mohou zalyžovat jak senioři nad 65 let, tak děti do 16 let.

Lyžařská sezóna

Velká část svahů je uměle zasněžovaná, díky čemuž se můžete těšit na poměrně dlouhou lyžařskou sezónu. Okruh bývá v obou směrech otevřen prakticky po celou sezónu.

Začátek sezóny

Sezóna zpravidla začíná koncem listopadu/začátkem prosince.

Konec sezóny

Sezóna zpravidla končí v polovině dubna.

Ski areál Sella Ronda

Další služby

S ohledem na to, že Sella Ronda zahrnuje velké množství lyžařských středisek a areálů, nechybí ani bohatá nabídka služeb v podobě půjčoven a lyžařských škol. Opět však platí, že vzhledem k vysoké návštěvnosti je nutné počítat s vysokými cenami a vytížeností.

Půjčovny lyží

V oblasti Sella Ronda narazíte na opravdu nepřeberné množství půjčoven lyží a snowboardů. Pokud si chcete být jistí, že se na vás dostane, zamiřte na oficiální stránky Dolomiti Super Ski a na základě oblasti, do které míříte, si vyberte jednu z mnoha půjčoven.

Lyžařské kurzy

Na oficiálních stránkách Dolomiti Super Ski najdete rovněž aktuální lyžařské kurzy místních lyžařských škol. Využít můžete také kurzů snowboardingu či běžkování. Kurzy je zpravidla nutné zarezervovat předem z důvodu vysoké poptávky.

Lyžařská škola

To platí i v případě, že hledáte lyžařskou školu pro své potomky. V oblasti je mnoho příležitostí lyžování pro děti, opět však nezapomeňte místo rezervovat dopředu.

Sella Ronda ubytování

Přestože zimní areál Sella Ronda nabízí velké množství ubytovacích kapacit, je vhodné s jejich rezervací příliš neotálet. Zejména ubytování v těsné blízkosti nástupních bodů na okruh se poměrně rychle zaplní a může se vyšplhat do závratných částek. Pokud se rozhodnete ubytovat v jednom ze vzdálenějších středisek a přijet autem, raději vyrazte s předstihem – parkoviště se poměrně rychle plní.

Sella Ronda zajímavosti

Ski areál Sella Ronda zaujme především krásnými scenériemi, které na vás při lyžování čekají. Nechybí však ani množství restaurací, bazénů a wellness center, ve kterých si můžete po náročném dni na lyžích dosyta odpočinout.

Mohlo by Vás zajímat:

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru