Pohled na sněhovou nadílku za okny láká nejednoho nadšeného lyžaře či snowboardistu na hory. Pokud vás však zatím zimní sporty míjely, či jste zkrátka naposledy stáli na lyžích na školním lyžařském kurzu, možná přemýšlíte, zda si větší zábavu neužijete na snowboardu. Přestože se rozhodně nedá říct, že by byl některý z těchto oblíbených sportů lepší než ten druhý, rozhodování vám možná trochu ulehčí naše přehledné srovnání.
Co je jednodušší, lyže nebo snowboard?
V případě, že vás vaše horská premiéra teprve čeká, je nejspíš nejzásadnějším kritériem pro definitivní rozhodnutí obtížnost daného sportu. Na tuto otázku je odpověď naštěstí poměrně jednoznačná – zejména v úplných počátcích učení je výrazně snazší lyžování. Díky tomu, že nemáme nohy pevně spoutané k sobě prknem a tu a tam se můžeme spolehnout na oporu v podobě hůlek, zkrátka mnohem dříve dokážeme nabrat rovnováhu, pochopit princip zatáčení a brždění. Nemluvě o mnohonásobně snazším nastupováním na klasický vlek (ať už pomu či kotvu), které v případě začínajících snowboardistů končí mnoha nepříjemnými pády. Jiná je samozřejmě situace v případě, že se ihned chystáte na sedačkovou či kabinkovou lanovku – je však na místě dodat, že není radno úplný základ v podobě klasických vleků přeskakovat.

Zatímco první obloučky na lyžích zvládne začínající lyžař během několika prvních dní (či dokonce hodin), u snowboardu musíme zpravidla počítat s pády a karamboly, ze kterých si navíc mnohdy odneseme pěkně naraženou kostrč. Na druhou stranu, po zvládnutí základů jízdy na snowboardu obvykle nastává prudké zlepšení. Dá se tak říci, že zatímco začínající lyžaři získávají náskok v úplných začátcích, snowboardisté jsou po zvládnutí základů schopni mnohem rychlejšího progresu.

Co je lepší pro děti?
Vše výše uvedené platí nejen pro dospělé aspirující lyžaře a snowboardisty, ale také děti. Obecně mezi rodiči panuje přesvědčení, že začínat by se mělo výukou lyžování. To je do jisté míry pravda, zejména v případě, že jsou vaše děti skutečně malé. Kurzy lyžování pro děti jsou obvyklé otevřené všem dítkám od věku tří let, díky čemuž mohou začít s učením skutečně brzo. Když přijde na kurzy snowboardingu pro děti, počítat musíme s věkovým limitem kolem sedmi let. To se odráží také v nabídce snowboardů – jen málokdy narazíme na snowboard pro děti, který by měl kolem 80 centimetrů, tedy délku ideální pro většinu dětí kolem tří let.
Samozřejmě se jedná o vysoce individuální záležitost. Pokud děti vyrůstají v rodině snowboardistů, pravděpodobně je to bude také táhnout k prknu. Než se však definitivně rozhodnete, zvažte všechna pro a proti – zkrátka a dobře, začátky na snowboardu jsou mnohdy spjaty s mnoha bolestivými pády, které by mohly úplné začátečníky odradit.
Bezpečnost
Z hlediska počtu zranění jsou statistiky mezi lyžaři a snowboardisty takřka vyrovnané, a to s jediným výraznějším rozdílem – zatímco lyžařům primárně hrozí zranění kolen a obecně dolních končetin, snowboardisté se mnohem častěji se zlomenými zápěstími, což není vzhledem k charakteru pádů nijak překvapivé.
Na druhou stranu je třeba dodat, že do této statistiky může výrazně zasáhnout freestyle lyžování či freeride lyžování. Oba tyto sporty jsou zkrátka o poznání rizikovější než pouhé sjezdové lyžování – zatímco ve freeridu hrozí stržení laviny či nepříjemná srážka s překážkou v terénu, vážná zranění můžete utržit i v snowparku.
Ať už na svah vyrážíte na lyžích či snowboardu, bezpečnost by měla být na prvním místě. To znamená nejen kvalitní helmu (a v případě snowboardistů také chránič páteře), ale především dodržování bezpečnostních pokynů. Vždy mějte dokonalý přehled nad pohybem ostatních lyžařů a snowboardistů, a především nepřeceňujte své limity. Ohrožujete tím nejen sebe, ale i ostatní!
Cestovní pojištění
1 osoba / týden od 495 Kč
| 1 osoba / týden od 416 Kč
| 1 osoba / týden od 488 Kč
|
Cena vybavení
Náklady na vybavení jsou v případě obou těchto sportů prakticky stejné. Snowboard i lyže se dají zakoupit v mnoha různých cenových kategoriích, případně zamířit do bazaru či půjčovny. V obou případech budeme potřebovat ochrannou helmu, boty (respektive lyžáky) a vhodné oblečení. Snowboardisté často investují do chráničů kolen, zápěstí a páteře, na druhou stranu lyžaři musí počítat s nákupem lyžařských hůlek. Výdaje tak bývají plus mínus vyrovnané.
Co je rychlejší, snowboard nebo lyže?
Zde je odpověď naprosto jednoznačná – lyže. Pokud milujete skutečně rychlou jízdu, sázkou na jistotu budou lyže. O tom, že se jedná o výrazně rychlejší sport, napovídají i rozdíly mezi rychlostními rekordy v lyžování a snowboardingu. Zároveň opět platí ono obligátní „každý je jiný“. Do velké míry totiž záleží na vašich individuálních schopnostech a dovednostech; pokud patříte spíše mezi opatrné lyžaře, rozhodně nebude žádným překvapením, když se kolem vás prožene bleskovou rychlostí snowboardista!
Jak přejít od lyžování ke snowboardingu?
Vzhledem k tomu, že většina z nás začíná s lyžováním, se nabízí otázka, jak se vlastně od lyží přesunout ke snowboardu (přiznejme si na rovinu, opačná situace nastává jen málokdy). A možná vás jako zkušené lyžaře, kteří jsou s rychlou jízdou po svahu dobře obeznámení, láká představa, že se snowboarding naučíte svépomocí. Pokud však nechcete trávit hodiny nepříjemnými pády, doporučujeme využít služeb snowboard instruktora, který vás provede naprostými základy. Na škodu není ani pomoc přátel, kteří mají se snowboardem dlouholetou zkušenost. Jednoduše řečeno, snowboard ovládáme na velice odlišném principu než lyže, a každá dobrá rada vám tak rozhodně přijde vhod.