Nejdelší sjezdovky v Itálii

Nejdelší sjezdovky v Itálii

Kdo by nemiloval dlouhé sjezdy, kdy jako by sjezdovka nebrala konce? Bohužel v tuzemsku si na horách dlouhých svahů příliš neužijeme. Za nekonečnými sjezdovkami naštěstí nemusíme jezdit nijak daleko – stačí vyrazit do nedalekých Alp. Jaké jsou ty nejlepší sjezdovky v Itálii, na kterých si letošní zimu stoprocentně užijete? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Pista Stelvio – Bormio

Asi žádného milovníka sjezdového lyžování nepřekvapí, že se na prvním místě našeho žebříčku objevilo italské Bormio. Toto zimní středisko se může pochlubit nejen skvělými svahy, ale také dlouhou tradicí lyžařského sportu; už celou řadu let jsou zde pořádány světové lyžařské soutěže. Celkově bychom v oblasti našli na padesát kilometrů sjezdovek různé obtížnosti – a pokud se vaše představa ideální sjezdovky shoduje především s vysokou obtížností a délkou, rozhodně si nenechejte ujít svah Pista Stelvio. 

Tato prudká sjezdovka plná zrádných zatáček se proslavila už v roce 1958, kdy se zde konalo Mistrovství světa. Ostatně Světový pohár je na této trati pořádán s železnou pravidelností už od devadesátých let. Navzdory tomu, že se trasa nepyšní titulem nejdelší sjezdovka v Itálii, se může pochlubit jiným zajímavým prvenstvím – jedná se o sjezdovku s jedním z nejstrmějších startů v Itálii. Délka sjezdu je něco málo přes tři kilometry a sklon svahu v některých místech dosahuje až úctyhodných 63 %.

Samotné Bormio je ideální destinací i v případě, že spíše než adrenalinu dáváte přednost relaxaci. Navštívit můžete například četné lázně s termálními prameny, které vás po lyžovačce krásně zahřejí.

Presena – Ponte di Legno

Dlouhé sjezdovky najdeme také v oblíbené oblasti Ponte di Legno, kde se nachází malý ledovec Presena s poměrně dlouhou černou tratí Paradiso. Ve ski areálu Tonale Ponte di Legno je k dispozici celkem sto kilometrů sjezdovek, z nichž mnohé jsou díky ledovci v provozu od konce října až do začátku května. Přestože sjezdovka vedoucí z vrcholku ledovce Presena (v nadmořské výšce přes 3 000 m. n. m.) nepatří mezi nejnáročnější – zkušeným lyžařům bude připomínat spíše klasické červené svahy – nabízí poměrně dlouhý sjezd o délce 11 kilometrů. Freerideři mohou z ledovce Presena také zamířit na freeridový sjezd vedoucí do průsmyku Passo Tonale. Nejdelší freeridový sjezd v oblasti nabízí trasa z Preseny do Marcanella, je však nutné počítat s náročnějšími podmínkami a neupravenými svahy.

Ať už patříte mezi dovolenkáře, nebo zkušené lyžaře hledající pořádný sportovní zážitek, Ponte di Legno vás rozhodně nezklame. Dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější lyžařské destinace v Itálii, a to nejen díky ledovci, který výrazně prodlužuje lyžařskou sezónu. Nabízí totiž skvělé sněhové podmínky, výborně upravené svahy a moderní lanovky a vleky v pěší vzdálenosti od ubytování u sjezdovky. Nechybí samozřejmě ani dostatek apres-ski aktivit v podobě restaurací, barů či wellness.

Saint Bernard – La Thuile

Hned sto padesát kilometrů sjezdovek nabídne oblast italského lyžařského střediska La Thuile ležící kousek od francouzských hranic. Ačkoliv na české lyžaře zde narazíme pouze v minimální míře, ski areál rozhodně za návštěvu stojí. Vzhledem k tomu, že na francouzské straně se nacházejí mnohem větší ski areály, zde panuje relativní klid a užít si můžete převážně poloprázdné svahy. Nejdelší sjezdovka v areálu, Saint Bernard, patří se svou délkou jedenáct kilometrů k těm nejdelším v Itálii a pochlubit se může až 43% sklonem. V lyžařském středisku navíc najdeme hned několik svahů a tras různé obtížnosti, díky čemuž si skvělé lyžování užije opravdu každý lyžař bez ohledu na zkušenosti.

Lanovky a vleky Dolomity

Gran Pista – Valtournenche

Přestože na našem žebříčku ukořistila až čtvrté místo, sjezdovka Gran Pista je momentálně nejdelší sjezdovka v Itálii, tedy za předpokladu, že vyrážíme z Malého Matterhornu (italsky Piccolo Cervino) v nadmořské výšce 3 800 metrů nad mořem. Trasa dosahuje délky dvaceti kilometrů a převýšení více než 2 300 metrů, přičemž první část trasy vede po ledovci. Přestože se jedná o poměrně náročný sjezd, odměnou nám budou jedny z nejkrásnějších výhledů na Alpy.

Ventina – Breuil Cervinia

Podobně jako Saint Bernard či Presena nabídne i Breuil Cervinia krásný jedenácti kilometrový sjezd. Sjezdovka Ventina začíná na Plateau Rosa v nadmořské výšce 3 480 metrů a spouští se do obce Cervinia ve 2 060 metrech nad mořem. Právě vysoká nadmořská výška je spolehlivou zárukou vysoce kvalitních sněhových podmínek, kdy podobně jako v případě ski areálu Ponte di Legno horní část svahu pokrývá ledovec. Díky tomu si zde můžete zalyžovat i mimo hlavní zimní sezónu, tedy už od konce října po začátek května.

Dlouhé sjezdy však nejsou jediným lákadlem této oblasti. Freestyleři a snowboardisté jistě ocení také dobře vybavený snowpark IndianPark, nechybí ani cvičná louka s mnoha pomůckami pro nejmenší a začínající lyžaře. Program zimní dovolené můžete vyplnit také návštěvou nejvýše položené ledové jeskyně v Evropě či vyrazit za bruslením na nedalekém přírodním kluzišti.

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Cestovní asistence

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by Vás zajímat

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.