Taurenska cyklostezka tauernradweg

Objevte kouzlo Rakouska na kole: Nejkrásnější cyklostezky v zemi

Nádherné výhledy, mohutné hory, ale také malebná údolí a nížiny přímo lákají brázdit Rakousko na kole. Pokud právě plánujete svou letošní aktivní dovolenou, možná máte krajinu našeho jižního souseda v hledáčku i vy. Vězte, že rozhodně neprohloupíte a čeká vás nezapomenutelný zážitek, ať už vyrazíte sami, s rodinou či třeba přáteli. A abychom vám plánování cyklistických tras vaší letní cyklodovolené trochu ulehčili, připravili jsme si pro vás tipy na ty nejlepší cyklistické výlety v Rakousku. Je už jen na vás, zda letošní léto objevíte krásy Dunaje, řeky Mur, či třeba Vysokých Taur a Dolomit.

Dunajská cyklostezka (Donausteig)

Patříte mezi milovníky rovinek a prudkému stoupání a náročnému terénu se vyhýbáte jako čert kříži? Nebo na cyklodovolenou vyrážíte s malými dětmi? V tom případě bude ideální volbou Dunajská cyklostezka (Dunausteig), která právem patří mezi nejkrásnější cyklostezky v Rakousku. Celá trasa měří zhruba 1 200 kilometrů, z čehož 380 kilometrů vede právě Rakouskem.

Jak napovídá její název, Dunajská cyklostezka lemuje Dunaj, a táhne se tak mezi německým Donauschingenem (v jehož blízkosti Dunaj pramení) přes maďarskou Budapešť až k Černému moři. Vybrat si můžete samozřejmě úsek, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, ať už z hlediska vzdálenosti od domova, pamětihodností a přírodních krás v okolí, či třeba délky trasy, kterou chcete za dovolenou urazit.

Murská cyklostezka (Murradweg)

Mezi oblíbené cyklistické trasy v Rakousku patří také Murská cyklostezka (Murradweg), která se podobně jako Dunajská táhne podél řek. Tentokrát se však můžete těšit na horská panoramata – cyklostezka prochází masivy Nízkých a Vysokých Taur či Gurktalskými Alpami. Kromě malebných vesniček, vinic, horských pastvin a jezer si cestou užijete také návštěvu několika rakouských historických měst, jako je Murau, Bruck am der Mur či Tamsweg. Pokud patříte mezi milovníky architektury, do trasy si nezapomeňte naplánovat návštěvu také Štýrského Hradce, který zaujme například uličkami Starého města či barokním zámkem Eggenberg.

murska cyklostezka murradweg

Tauernská cyklostezka (Tauernradweg)

Pokud vás k návštěvě lákají především Vysoké Taury, určitě si nenechejte ujít Tauernskou cyklostezku (Tauernradweg), která vás okouzlí od samého počátku – hned v úvodu vás na cyklotrase čekají dechberoucí Krimmelské vodopády, které jsou se svými téměř čtyřmi sty metry považovány za nejvyšší vodopády v Evropě.

Rozhodne se však nemusíte bát, že by vás zbytek výletu nudil. Tauernská cyklostezka vás zavede například do horských středisek Kaprun a Zell am Zee. Cyklotrasu o délce téměř 300 kilometrů můžete zakončit návštěvou historického Salzburgu, který je rodištěm Mozarta a zaujme především milovníky barokní architektury. 

Cyklostezka Solnou komorou (Salzkammergutradweg)

O tom, že cyklostezka Solnou komorou (Salzkammergutraweg) patří mezi nejlepší cyklostezky v Rakousku, by vám povyprávěl nejeden nadšený cyklista. Tato populární oblast Alp láká především všechny, kteří by rádi projeli významná Rakouská jezera na kole. Na této trase můžete obdivovat průzračnou hladinu jezer Mondsee, Wolfgangsee, Hallstattersee, Altausee či Hosausee, která zejména v letních vedrech lákají ke koupání.

Na cestě vás nemine ani pohled na zasněženou špičku ledovce Dachstein či návštěva historických městeček – za zmínku stojí především obec St. Wolfgang na břehu zmiňovaného Wolfgangsee, které zaujme malebnými uličkami i dominantou v podobě kostela svatého Wolfganga. A patříte-li mezi nadšení fotografy nebo jen zkrátka milovníky dechberoucích výhledů, udělejte si cestou krátký výstup na vrchol Schafberg, který vám otevře pohled na jezero i okolní hory. Nebojte, pokud vás budou po celodenním šlapání do pedálů bolet nohy, odpočinou si můžete v místní stoleté ozubené dráze, která vás na vrchol vyveze.

Karavanská cyklostezka (Karawankenradweg)

Chcete-li zdolat Rakouské Alpy na kole, rozhodně nemiňte Karavanskou cyklostezku (Karawankenradweg), která nesmí mezi našimi tipy na cyklistické výlety v Rakousku chybět. Celá trasa měří pouhých 132 kilometrů, nenechte se však překvapit vysokým převýšením, které budete muset na cestě čas od času překonat. Za vynaloženou námahu se vám však cyklotrasa odmění nádhernými výhledy z karavanského hřebenu či úbočí Mittagskögel.

Drávská cyklostezka (Drauradweg)

V rámci dnešního posledního tipu na nejlepší cyklotrasy v Rakousku se podíváme na Drávskou cyklostezku (Drauradweg) vedoucí podhůřím Vysokých Taur i Dolomit. Jak napovídá název, společnost vám velkou část trasy bude dělat řeka Dráva. Asi nebude žádným překvapením, že vás po trase kromě krásných pohledů na vrcholky Dolomit čekají také malebné vesničky, městečka, hrady či vodopády. A pokud máte dostatek času, můžete překročit hranice Rakouska a pokračovat přes Itálii a Slovinsko až do Chorvatska – v celé délce trasa měří něco málo přes 500 kilometrů.

dravska cyklostezka drauradweg

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení post

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru