Via ferrata Gianni Aglio

Objevte nejlepší ferraty v italských Alpách: Průvodce po trasách, které musíte vyzkoušet

Italské Alpy lákají svými krásami a vidinou rekreační aktivity v horách tisíce návštěvníků ročně. Milovníci dobrodružství však na hory netáhnout pouze zážitky v přírodě či zimní a letní sporty, jako lyžování a turistika, ale také pořádná dávka adrenalinu v podobě via ferrata. Tyto zajištěné horolezecké cesty mají v Italských Alpách dlouhou tradici, a není tak divu, že máme na výběr z opravdu nepřeberného množství. V dnešním článku vám přinášíme tipy na ty nejlepší horské výlety, které rozhodně stojí za to.

Ferrata delle Bocchette Alte

Skutečně krásná ferrata vás čeká v italských Dolomitech. Přestože se nejedná o právě nejsnazší trasu (ferrata je označována obtížností C), mírně pokročilí lezci ji bez problémů zvládnou. V průběhu horské túry se po trase s celou řadou žebříků dostanete téměř na vrchol Cima Brenta, odkud vás čekají dechberoucí výhledy na Dolomity. Jedinou výtkou tak zůstává, že až na samotný vrchol ferata bohužel nevede.

Ferrata del Camoscio al Palombino

Středně obtížné alpské lezení si můžete užít také na trase na horu Palombino, která se nachází na hranici mezi Itálií a Rakouskem. Při slézání ferraty překonáte převýšení 1300 metrů; celá trasa má zhruba deset kilometrů. Spokojení budou především milovníci horolezectví, na které čeká hned několik obtížnějších úseků. Odměnou vám bude panoramatický výhled na vrcholky Karnských Alp či italských Dolomit.

Ferrata delle Trincee

Chcete-li si během své alpínské túry užít poměrně nenáročnou ferratu, na které však nebudou chybět složitější úseky, rozhodně si nenechte ujít trasu Ferrata della Trincee v Dolomitech. Přestože většina trasy je střední až lehčí obtížnosti, na samotném počátku vás čeká náročnější stoupání kategorie D. Zajímavou součástí ferraty jsou nejen horské hřebínky, ale také tunely z druhé světové války. Ani tentokrát nebudete ochuzeni o nádherné výhledy – užít si můžete výhledy na Marmoladu, která je mimo jiné oblíbenou destinací lyžařů.

Ferrata Delle Trincee

Ferrata Cascate di Fanes

Je vysokohorská turistika vaší srdeční záležitostí, ale s ferratami zatím příliš zkušeností nemáte? Pak vám doporučujeme začít nenáročnou ferratou obtížnosti A, kterou najdete v Dolomitech. Nudit se však nebudou ani zkušení lezci – Ferrata Cascate di Fanes vás zavede pod jeden z vodopádů kaskády Cascate di Fanes, a odnesete si tak skutečně nezapomenutelný zážitek. Ačkoliv je ferrata opravdu snadná a bez větších nástrah, úvazek a lezeckou přilbu doma raději nenechávejte.

Ferrata delle Aquile

Dolomity ještě nějakou chvíli neopustíme. Zajištěná cesta střední až těžké obtížnosti (C/D), Ferrata delle Aquile, je ideální zejména pro zkušenější lezce, kteří bez problémů zvládají kolmé stoupání. Během cesty vás kromě výhledů na Dolomity či jezero Garda čekají také dva lanové mosty, točité žebříky, skalní okno či tunely. Zkrátka a dobře se můžete těšit na skutečně zábavnou feratu, na které je však vzhledem k popularitě třeba počítat s vyšším počtem návštěvníků.

Ferrata delle Bocchette Centrali

Poměrně nenáročná ferrata delle Bocchette Centrali se nachází opět v Dolomitech. Hlavním lákadlem je především třítisícová výška a dechberoucí krajina, ač je třeba říct, že výhledů si zde užijete o poznání více než nějak technicky náročnějších úseků. Podobně jako v případě ferraty delle Aquile je potřeba počítat s tím, že se jedná o oblíbenou turistickou destinace, a v sezónně tak zde mnohdy potkáte opravdu zástupy turistů.

Ferrata della Regina

Ferrata della Regina sice nepatří k nejdelším (ferata má pouze 150 metrů), ale pochlubit se může opravdu vysokou náročností (kategorie D). Pro úplné nováčky tak nejvhodnější volbou nebude, na druhou stranu zkušení lezci si užijí náročné úseky. Ty vás čekají zejména v úvodu trasy, následuje už mírnější úsek s několika přechody po cestičkách, žebříky a lanovým mostem. Hlavním lákadlem ferraty je především malebný výhled na nedaleké jezero.

via ferrata cesco tomaselli

Ferrata Stella Alpina

Mezi náročné ferraty obtížnosti D se řadí také Ferrata Stella Alpina v italských Dolomitech vedoucí pod vrcholem Monte Agner. Pokud se rozhodnete tuto feratu zdolat, rozhodně si doma kromě úvazku nezapomeňte také horolezeckou přilbu – na několika úsecích zajištěné cesty hrozí pád kamenů. Samotnou ferratu překonáte za přibližně hodinu a půl, nejnáročnější úseky vás však čekají už v samotném úvodu. Na trase si můžete užít výhledy na hluboké údolí Frassené.

Ferrata Punta Anna

Dolomity neopustíme ani u našeho posledního tipu – Ferrata Punta Anna, která vede až k samotnému vrcholu Punta Anna (2 731 m.n.m.), se řadí mezi středně obtížné až těžké trasy v kategorii C/D. Po mírně náročnějším úvodu (C) si odpočinete v lehčím středním úseku obtížnosti A/B. Po překonání skalního tunelu už se můžete těšit na nejobtížnější část (D) s krásnými výhledy. Vzhledem k tomu, že je celá trasa poměrně exponovaná, a zážitek může zkazit prudký vítr, si před výstupem nezapomeňte pohlídat předpověď počasí.

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.