alpská Jeskyně Dachstein

Podívejte se do království stínu: Nejkrásnější alpské jeskyně v Rakousku

Rakousko láká návštěvníky po celý rok – zatímco v zimě se centrem dění stávají především rakouské svahy, které nabízejí prvotřídní podmínky pro lyžování i snowboarding, na jaře a v létě se vlády ujímá vysokohorská turistika. Pokud je Rakousko vaším cílem i letos o prázdninách, inspirací nejen na výlety s dětmi se vám mohou stát dnešní tipy na alpské jeskyně. Pokud už vás omrzely malebné výhledy, dejte šanci trochu jinému dobrodružství a prozkoumejte nejkrásnější alpské jeskyně v Rakousku!

Jeskyně Eisriesenwelt

Pokud některá z Alpských jeskyní skutečně stojí za návštěvu, pak bezpochyby jeskyně Eisriesenwelt, jejíž chodby a komory pokrývá hladký led. Příroda se při jejím vzniku opravdu činila – jedná se o největší ledovou jeskyni nejen v Evropě, ale na celém světě. Krása vás však čeká nejen při návštěvě samotného jeskynního komplexu, ale už při výstupu ke vchodu do jeskyně. Zatímco fyzicky zdatnější se mohou k jeskyni vyšplhat po svým, pro rodiny s dětmi bude jistě větším zážitkem lanovka, která v některých místech dráhy stoupá až pod sklonem padesát stupňů.

alpská Jeskyně Eisriesenwelt

Na fyzicky náročnější výlet se připravte i v případě, že zvolíte lanovku. V rámci prohlídky jeskyně Eisriesenwelt totiž překonáte více než sto třicet metrů převýšení! Zároveň nezapomeňte, že i letních měsících v jeskyni panuje teplota kolem nuly (ne nadarmo se jeskyně nazývá ledová!), a přibalte si do batůžku teplejší oblečení.

Jeskyně Dachstein

Pokud by vám návštěva jeskyně Eisriesenwelt nestačila, přibližně hodinu a půl cesty na východ se nachází další významné jeskyně, Dachstein. Obě veřejnosti přístupné jeskyně, Ledová i Mamutí, se řadí mezi důležité památky geologie. Ač svou přezdívkou Mamutí jeskyně může vyvolávat představu, že uvnitř narazíte na pravěké malby mamutů, musíme vás zklamat. Přezdívku získala především pro svou skutečně mamutí velikost – doposud prozkoumané chodby měří zhruba 75 kilometrů, což rozhodně není malé číslo! Při samotné prohlídce si bohužel můžeme prohlédnout pouze přibližně kilometrovou trasu, na které nás čekají rozmanité minerály a skalní i ledové útvary.

Podobně jako v případě jeskyně Eisriesenwelt se k druhé z jeskynní můžete vydat lanovkou, a ušetřit tak kroky. Zatímco výšlap po svým vám zabere přibližně hodinu a půl cesty, lanovka vás ke vstupu do jeskyně doveze za patnáct minut. Je tak ideální volbou zejména pro rodinné výlety s menšími dětmi.

alpská Jeskyně Dachstein

Jeskyně Riesending

Pokud oželíte návštěvu samotného jeskynního komplexu a zároveň si při dovolené v okolí Salcburku rádi uděláte krátkou zajížďku za hranice s Německem, neváhejte vyrazit k jeskyni Riesending v Bavorsku. Ta se proslavila zejména před několika lety, kdy ve spleti jeskynního komplexu uvízl německý speleolog, jehož záchrana si vyžádala složitou záchrannou akci. Rozhodně se nejedná o jeskyni pro amatéry a turisty – nejen, že byla po nehodě pro veřejnost jeskyně uzavřena, ale navíc se jedná jeskynní systém dosahující hloubky téměř dvanáct set metrů. V některých svislých šachtách se jeskyňáři nevyhnout horolezectví, kdy stěny jeskyně zdolávají pomocí lan. Z hlediska turistiky je tak zajímavé především okolí jeskyně, která je opředena řadou mýtů a legend.

Jeskyně Hölloch

Kousek za hranice Rakouska nás zavede i další z dnešních tipů. Pokud míříte na dovolenou do západního výběžku Rakouska, a doma jste si nezapomněli platný pas, vyrazit můžete za návštěvou jeskyně Hölloch, která se nachází nedaleko švýcarského Lucernského jezera. V minulosti byla považována za nejdelší jeskyni na světě, toto prvenství jí však uzmula Mamutí jeskyně v Dachsteinu, další z našich tipů. Doposud bylo prozkoumáno zhruba sto devadesát kilometrů jeskynního komplexu, který sahá do hloubky téměř tisíce metrů.

Vzhledem k náročnosti sestupu jeskyní lze taje podzemí objevovat pouze v doprovodu zkušeného průvodce. Při exkurzi si můžete vybrat ze dvou tras – zatímco nejsnazší z okruhů zaberou dvě či tři a půl hodiny, zvolit můžete také celodenní či dokonce několikadenní exkurzi. V tomto případě je však zpravidla nutná rezervace exkurze předem na https://stoos-muotatal.ch/en/activities/hlloch-cave-experience/.

Jeskyně Lamprechtsofen

S posledních dnešním tipem se vrátíme zpět do Salcburska, které je zkrátka jeskyněmi proslulé. I tato jeskyně se může pochlubit významným prvenstvím – jedná se o nejdelší a zároveň nejhlubší průchozí jeskynní systém na světě. Jeskyně je zpřístupněna turistům, a těšit se tak můžete na zpevněné chodníčky, můstky a schody. Návštěvníci mohou v současné době obdivovat asi sedm set metrů z celkového jeskynního komplexu, na kterých zdolají 392 schodů a sedmdesát výškových metrů. Odměnou vám bude výhled do hloubek jeskyně pod vámi. Celá prohlídka vám zabere zhruba hodinu a půl času a je vhodná i pro menší děti. I tentokrát platí, že v jeskyni po celý rok panují teploty kolem nuly, a není tak radno podcenit teplé oblečení.

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.