Ferraty rakouske alpy

Rakouské Alpy: 10 ferrat, které musíte vyzkoušet

Rakouské Alpy lákají nejen na lyžování a další zimní sporty, ale také letní rekreační aktivity v horách. Pokud patříte mezi milovníky dobrodružství a adrenalinu a zároveň jsou vám blízké horské túry či horolezectví, při své příští návštěvě Rakouských Alp byste si rozhodně neměli nechat ujít feraty. Přestože zdolávání skal rozhodně není pro každého, odvážlivci se mohou těšit na neopakovatelné zážitky v přírodě a nezapomenutelné výhledy. A pokud váháte, na kterou z více než 500 rakouských ferat vyrazit, odpověď najdete v dnešním článku. Vybrali jsme pro vás deset ferat, které ve vás probudí vášeň pro alpské lezení.

Ferrata Hohe Wand

Už máte premiéru na některé z méně obtížných via ferrata za sebou? V tom případě si nenechejte ujít rakouskou ferratu na vápencové stolové hoře Hohe Wand nedaleko Vídně. Přestože vás vzhledem k lokaci nečeká právě vysokohorská turistika, místní ferraty rozhodně stojí za návštěvu. Ideální jsou zejména pro středně pokročilé lezce, kteří si troufají na obtížnější trasy, avšak v relativně nenáročném prostředí Gutensteinských Alp. Zajištěných cest se zde na poměrně malém prostoru nachází opravdu štědré množství – vyrazit můžete například na via ferrata Steig, Blutspur či Hanselsteig.

Hohe Wand však nezklame ani příznivce klasické turistiky či horolezectví. Zatímco strmé jižní stěny nabídnou horolezecké cesty různé obtížnosti, méně zdatní jedinci mohou vyrazit po méně náročných turistických stezkách. V oblasti rovněž můžete navštívit malou zoologickou zahradu či vyhlídkovou visutou terasu Skywalk.

Ferrata Wilder Kaiser

Lákají-li vás o něco vyšší hory než jedenácti set metrová Hohe Wand, vyrazit můžete do tyrolského pohoří Kaiserbirge, které se rozkládá nedaleko rakousko-německých hranic. Zatímco pro méně náročné horské výlety je ideální zejména severní hřeben pohoří, Zahmer Kaiser, za ferratami musíme vyrazit na jižní hřeben Wilder Kaiser. Jak napovídá jeho název (v překladu Divoký císař), těšit se můžeme na strmé skalní stěny a rozeklané vrcholky. Pokud vás zláká zdolání místní ferraty, rozhodně doma nenechejte kromě úvazku také horolezeckou přilbu!

Via ferrata rakousko

Ferrata Franzi Klettersteig Reiteralm

U našeho dalšího typu se opět vrátíme k méně náročným rakouským ferratám, které bez problémů zvládnou i začínající lezci. Franzi Klettersteig je poměrně nenáročná zabezpečená cesta nacházející se v blízkosti Schladmingu. Během nikterak náročné alpínské túry se můžete kochat nádhernými výhledy na masivy Dachsteinu na severní straně, či Nízké Taury směrem na východ.

Ferrata Super Ferrata Dachstein

Pokud se nechcete na třítisícový Dachstein koukat pouze z dálky, ale raději byste vyrazili zdolávat jeho vrcholky, za návštěvu rozhodně stojí super ferrata Dachstein. Vzhledem k délce přesahující 1 200 metrů se jedná o jednu z nejdelších rakouských ferrat. Celkem se skládá ze tří částí (Schulter, Anna a Johann), které nabídnou vysokou náročnost ideální pro zkušené ferratisty. Doma si pak rozhodně nezapomeňte výbavu na ledovec, na který se při zdolávání ferraty podíváte.

Ferrata Hans von Haid Steig

Podobně jako Hohe Wand nás i náš další tip zavede jen kousek od Vídně, a zejména pro Moraváky se tak jedná o ideální cíl pro letní sporty včetně turistiky. Tato zajištěná cesta se může pochlubit nejen dlouhou historií, ale především pravdu krásnými výhledy. Jako taková se ferrata Hans von Haid Steig řadí mezi středně obtížné, a není tak právě nejlepší volbou v případě, že na ferraty vyrážíte úplně poprvé. Mírně pokročilí i zkušení lezci si však tuto ferratu bezpochyby užijí, ač je třeba počítat s vysokou návštěvností.

Ferrata Hochwildstelle Südgrat

O poznání snazší ferrata na vás čeká při cestě na vrchol Hochwildstelle nedaleko Schladmingu. Přestože via ferrata není sama o sobě nijak zvlášť náročná (vyjma závěrečné části hřebene Südgrat), vyrazte s dostatečnou časovou rezervou – jedná se o časově náročnou túru, která vás však odmění malebnými výhledy na Dachstein a Nízké Taury.

Ferrata Großglockner Normalweg – Mürztaler Steig

Přestože se nejedná o ferratu v pravém slova smyslu, ale spíše trasu s několika jištěnými úseky, výstup na nejvyšší horu Rakouska Großglockner nesmí v našem žebříčku rozhodně chybět. A samozřejmě asi není třeba dodávat, že Großglockner patří mezi velice frekventované cíle, a na výstupu i sestupu tak potkáte opravdu velké množství dalších turistů.

Ferrata Mitterkarjoch Klettersteig

Pěkná ferrata vás čeká také při výstupu na druhou nejvyšší horu Rakouska, Wildspitze. Ačkoliv se jedná o zajištěnou cestu spíše střední obtížnost, je nutné předem počítat s tím, že budeme přecházet ledovec. Neobejdeme se tak bez vhodného vybavení a dostatečné opatrnosti při přechodu namrzlých úseků.

Ferrata Zuckerhütl Normalweg

V našem předposledním tipu zavítáme do Stubaiských Alp v blízkosti Innsbrucku, konkrétně na třítisícovku Zukerhütl lemovanou ledovcem. Svým vzezřením připomíná spíše Dolomity a nechybí zde celá řada zajištěných cest různé obtížnosti.

Ferrata Hahnenkamm

‌Horu Hahnenkamm možná znáte spíše v souvislosti s lyžováním – pravidelně je zde pořádán světový pohár v alpském lyžování. Provozovat zde však lze také letní sporty, a to jak cyklistiku či turistiku, tak právě zdolávání ferraty, kterou potkáme při výstupu na vrchol hory.

Ať už se rozhodnete vyrazit na jakoukoliv z rakouských ferrat, nezapomeňte, že lezení není bez rizika. Nikdy proto nevyrážejte bez patřičného vybavení, které by kromě samotného úvazku měla zahrnovat také horolezeckou přilbu!

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 25 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 1 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rizikové sporty

 • Lečebné výlohy 5 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

Hodnocení post

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.