Zimní sporty

Zimní sporty, které musíte v Alpách vyzkoušet

Majestátní Alpy lákají v každém ročním období, ale není pochyb o tom, že vrcholem sezony je především zima. Pokud nedáte dopustit na zimní sporty, jsou zkrátka tou ideální destinací – nejen, že nabídnou skvělé sněhové podmínky, ale z České republiky to k nim máme, co by kamenem dohodil. Pokud návštěvy wellness či vyhlášených restaurací nejsou váš šálek kávy, a naopak hledáte inspiraci, jak dobrodružně strávit několik dní v Alpách, jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás tipy na zimní sporty, které při návštěvě Alp zkrátka nemůžete vynechat. A nezapomenutelná zimní dovolená může začít!

Lyžování

Když se řekne Alpy, většina z nás si pravděpodobně vybaví lyžování. A není se čemu divit. Alpské svahy od podzimu do jara (a v případě ledovců téměř celý rok) nabídnou krásně upravené, dlouhé sjezdovky, ty nejmodernější lanovky a úchvatné výhledy. Co víc si přát?

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinu, něco navíc by se v Alpách přeci jen našlo. Přestože sjezdové lyžování po nekonečných Alpských svazích je zážitek sám o sobě, zkušení lyžaři mohou vyrazit za dobrodružstvím také mimo upravené sjezdovky. Na své si přijdete jak v případě, že milujete skialpinismus, ve kterém se snoubí lyžování a turistika, tak i jako vyznavači adrenalinového freeridu na lyžích. Než však vyrazíte za zimním dobrodružstvím, nezapomeňte si pomocí mobilních aplikací pro lyžaře zkontrolovat nejen počasí, ale také riziko lavin!

Snowboarding

Zimní radovánky si samozřejmě nemusíme užívat pouze na lyžích – evergreenem zimní dovolené v Alpách je také snowboarding, na který jsou dlouhé, široké sjezdovky vysokohorských ski areálů jako dělané. Pokud se chcete vyhnout davům a užít si poloprázdné svahy, vyrazit můžete i do menších zimních středisek, kde zpravidla nechybí moderní sedačkové lanovky, které ocení každý majitel snowboardu.

Podobně jako lyžaři se nemusíte omezovat pouze na upravené sjezdovky. Kromě freeridu na neupravených svazích lákají k adrenalinové zábavě také moderní snow parky, které jsou součástí snad každého větší alpského lyžařského střediska. Je už jen na vás, zda zůstanete u skoků ze skokánků, nebo si troufnete na nebezpečnější kousky.

Snowboarding

Běžecké lyžování

Dáváte-li přednost spíše klidnějším sportům, při kterých dostane zabrat především vaše fyzička, či jen zkrátka patří mezi vaše koníčky zimní turistika, rozhodně si při zimní dovolené v Alpách nenechte ujít běžecké lyžování. Přestože hlavním lákadlem Alp jsou především dlouhé sjezdovky, nejvyšší pohoří Evropy nepokulhává ani v oblasti běžkařských tratí. Trasy jsou podobně jako u nás nejen výborně upravené, ale také kvalitně značené, a tak se rozhodně nemusíte bát, že se ztratíte – v mnoha oblastech jsou navíc některé z běžkařských tras osvětlené pro večerní běžkování. Naopak se můžete těšit na úchvatné vysokohorské scenérie, na které jen tak nezapomenete!

Snowkiting

Opusťme však klasické zimní sporty, z nichž většina není pro milovníky zimních sportů žádnou novinkou, a podívejme se na méně tradiční aktivity. Skvělým příkladem může být snowkiting. Jak napovídá jeho název, jedná se o kombinaci lyží či snowboardu a tažného draka (kite). Vyrazit můžete daleko od upravených sjezdovek – zatímco po rovných pláních či do kopce vás vytáhne váš kite, sjezd dolů si můžete užít v klasickém freeridu. Minout byste však rozhodně neměli ani v Rakousku populární snowkiting po zamrzlých jezerech!

Skeleton

Patříte mezi adrenalinové nadšence, ale zároveň nedáte dopustit na klasické boby a saně? Tak proč nevyzkoušet skeleton? Tuto náročnou sportovní disciplínu, kterou možná se zájmem sledujete například na Olympijských hrách, si můžete vyzkoušet na vlastní kůži ve švýcarském Svatém Mořici. Místí zde každoročně staví skeletonovou dráhu, na kterou však mohou vyrazit nejen profesionální sportovci, ale také turisté. Pokud však patříte mezi zástupkyně něžného pohlaví, máte bohužel smůlu – vzhledem k velkému počtu zranění je sjezd amatérů povolen pouze mužům. Ženy však mohou vyzkoušet sousedící bobovou dráhu, kde na ně čeká o nic menší adrenalinový zážitek – při jízdě boby dosahují rychlosti až 130 km za hodinu!

Zimní plavání

Stejně jako vodáci už dávno neodkládají s příchodem zimy vybavení do garáže, a pouze přecházejí na tzv. zimní vodáctví, nadšení plavci mohou v Alpách vyzkoušet zimní plavání. Nejedná se samozřejmě o zábavu pro každého – pokud se pravidelně neotužujete a žijete v bytě vytopeném na pětadvacet stupňů, spíše než skvělý zážitek si ze zimního plávání přinesete v lepším případě rýmu.

Pokud však s otužováním či přímo zimním plaváním nějaké ty zkušenosti už máte, rozhodně stojí při návštěvě Alp za vyzkoušení. A pokud se budete chtít po plavání v ledové vodě trochu zahřát, vyrazit můžete například do termálních lázní v alpském Bormiu.

Zimní plavání

Zimní paragliding

Bobování ani plávání v ledové vodě není nic pro vás, ale zároveň vás neláká zimní golf nebo zimní tenis v uzavřené hale? Mezi adrenalinové sporty, které se při dovolené v Alpách přímo nabízejí, patří například zimní paragliding. Alpy se mohou pochlubit nejen řadou výborných míst pro vzlet, ale navíc vás zde v zimě čekají opravdu úchvatné výhledy. Pokud na paragliding vyrážíte poprvé, určitě využijte služeb certifikovaného instruktora. A jak už to však v zimě bývá, je třeba věnovat pečlivou pozornost předpovědi počasí!

Cestovní pojištění

1 osoba / týden

od 495 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Cestovní asistence

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 416 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

1 osoba / týden

od 488 Kč

 • Rekreační sporty

 • Rizikové sporty

 • Zimní sporty

 • Lečebné výlohy 6 mil Kč

 • Poj. odpovědnosti 5.2 mil Kč

 • Pojištění zavazadel

Mohlo by vás zajímat

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.