Rakouské dálnice

Dálniční známky v Rakousku: Vše, co potřebujete vědět o cestování po rakouských dálnicích

Ať už vyrážíte do Alp rakouských či italských, dálnice je pravděpodobně vaší první volbou. Přestože se jedná o jednoznačně nejrychlejší způsob, jak se z České republiky dostat do Alp, je třeba ještě před začátkem cesty vědět, jaké dálniční poplatky Rakousko vlastně vyžaduje. Pokud stále trochu tápete, jak je to u našeho jižního souseda s cestováním po dálnicích či rychlostních silnicích, odpovědi najdete v následujících řádcích. Prozradíme vám, jaké rakouské silniční známky jsou momentálně k zakoupení, kolik za ně zaplatíte, či zda je možné je pořídit předem na internetu.

Rakouské dálnice a poplatky

Pokud jste na rakouské dálnice naposled vjeli před rokem 2017, možná si vybavujete, že dálniční známku bylo potřeba zakoupit na benzínové pumpě a následně nalepit na přední sklo. V současné době je celý proces o poznání rychlejší a šetrnější k vašemu čelnímu sklu – Rakousko umožňuje pořízení digitální dálniční známky, která je propojena s poznávací značkou vašeho auta, a nic tak na sklo lepit nemusíte.

Při plánování té nejlepší trasy pro cestování po rakouských dálnicích nezapomeňte také na to, že se v některých úsecích (zpravidla horských průsmycích a tunelech) platí mýtné. Na tyto úseky se tak dálniční známka nevztahuje, a na mýtné bráně tak musíte zaplatit příslušnou částku v rozmezí 6 až 12 Euro. Nebojte, není třeba u sebe mít hotovost – zaplatit můžete jak platební kartou, tak například předem online.

Na platbu mýtného se připravte na těchto úsecích:

 • Arlberg tunel,
 • Bosruck tunel,
 • Gleinalm tunel,
 • Karawanken tunel (hraniční přechod do Slovinska),
 • Katschberg tunel,
 • Dálnice Brenner (hraniční přechod do Itálie).

Kde zakoupit dálniční známku

Přestože se dnes v Rakousku používá elektronický systém, dálniční známky Rakousko stále umožňuje zakoupit také v papírové podobě na benzínových pumpách. Je však na místě dodat, že online nákup je o poznání pohodlnější a rychlejší. Dálniční známku můžete zakoupit klidně s předstihem, a ušetřit si tak starosti v den, kdy vyrážíte na dovolenou.

Pokud se zakoupení dálniční známky rozhodnete nechat na den odjezdu, ideální volbou je prodejce Dalnicniznamkarakousko.cz, který na rozdíl od ostatních prodejců neprodává známky s 18denní ochrannou lhůtou (ze které vyplývá nutnost zakoupit známku minimálně 18 dní před odjezdem). Zároveň však nezapomeňte, že vám potvrzení o její platnosti může přijít do e-mailové schránky až dvě hodin od zaplacení. Přestože z osobní zkušenosti můžeme potvrdit, že známka začíná platit prakticky obratem, rozhodně na to nespoléhejte a zakupte známku s dostatečnou časovou rezervou před překročením rakouských hranic.

Pokud se chcete vyhnout placení poplatků za zprostředkování, známku zakupte přímo na oficiální mýtné stránce ASFINAG. Přestože zde platí zmiňovaná 18denní lhůta (která vzniká z důvodu zákonného práva na odstoupení od online kupní smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření), toto pravidlo lze obejít zakoupením známky jako podnikatel, čímž se nároku odstoupení od kupní smlouvy vzdáváte, a tato lhůta se na vás dále nebude vztahovat.

Dálniční známka rakousko

Kolik stojí rakouská dálniční známka

Dálniční známky neboli vignety Rakousko nabízí v několika cenových kategoriích v závislosti na délce platnosti. Pro automobily platí v roce 2023 tento ceník:

 • 10denní známka – € 9,90
 • 2měsíční známka – € 29,00
 • Roční známka – € 96,40

S výše uvedenými cenami počítají rakouské dálnice také pro karavany, které stále patří do kategorie motorových vozidel do 3,5 tuny. Jiné ceny platí při použití rakouské dálnice pro motocykly, a to o poznání levnější:

 • 10denní známka – € 5,80
 • 2měsíční známka – € 14,50
 • Roční známka – € 38,20

Druhy dálničních známek

Pokud vyrážíte na klasickou týdenní dovolenou, bez problémů si vystačíte s desetidenní dálniční známkou. Další krátké časové úseky Rakousko bohužel nenabízí (pouze dvouměsíční a roční) – v případě, že máte v plánu dvoutýdenní dovolenou, je tak zkrátka nezbytné zakoupit dálniční známky dvě.

Jak používat dálniční známku

Použití elektronické dálniční známky je skutečně přímočaré – po zaplacení a nabytí platnosti známky (v případě nákupu jako soukromá osoba tedy po 18 dnech) můžete v rozmezí dat, která jste zadali při koupi vignety, vyjet na rakouské dálnice. Samotná známka je vázána na vaši SPZ, a není tak potřeba si dělat starosti s jejím nalepením.

Pokud se rozhodnete pořídit klasickou papírovou dálniční známku, stále vám zůstává povinnost ji nalepit na přední sklo, a to nalevo, uprostřed nebo nahoře. Jakmile vyprší platnost známky, je třeba ji neprodleně odstranit.

Rakouská dálnice motocykly

Pokuty

Jízdu bez dálniční známky Rakousko rozhodně neodpouští – pokud nebudete mít nalepenou vignetu na předním skle a zároveň nebude vaše SPZ v databázi platných digitálních dálničních známek, připravte se na pokutu ve výši 120 Euro. Cestování po dálnicích Rakousko může pěkně prodražit, a důrazně tak doporučujeme včasné zakoupení dálniční známky.

Zároveň myslete na dodržování veškerých dopravních pravidel – a při cestě na hory to platí dvojnásob. Přestože jsou rakouské dálnice v zimě špičkově udržované, mezi prvním listopadem a patnáctým dubnem se neobejdete bez zimních pneu. Při nedodržení se pokuty šplhají až 5 000 Euro, což by vám zimní dovolenou v Alpách bezpochyby pokazilo!

Mohlo by vás zajímat

5/5 - (3 votes)

1 názor na “Dálniční známky v Rakousku: Vše, co potřebujete vědět o cestování po rakouských dálnicích”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru